Легализация перепланировки

Перепланування доволі розповсюджене питання серед власників нерухомого майна. Для поліпшення умов проживання, зміни житлової площі, а також зміни планування, конфігурації, призначення приміщень, в житлових/нежитлових будинках, а також в квартирах люди планують ремонтні роботи і хочуть зробити перепланування житла та замовляють проект перепланування. Проте слід пам’ятати, що перед початком будь-яких будівельних робіт потрібно подумати про легалізацію та узаконення перепланування вашого помешкання.

Спеціаліст інженер проектувальник проконсультує та допоможе у легалізації з неузаконеним переплануванням в житлових та нежитлових приміщеннях, а також допоможе при оформлення нового будівництва.

Перед початком будь-яких будівельних робіт, що пов’язані з виконанням перепланування, або реконструкція, рекомендуємо звернутися за консультацією до фахівців нашої компанії, для уникнення штрафів та можливих проблем для власника житла у майбутньому.

Що попадає під поняття перепланування?

Поняття «реконструкція» та «перепланування» часто плутають, люди думають що це однакові визначення. Проте ці визначення суттєво відрізняються, хоча і в першому, і в другому випадку проводяться будівельні роботи.

Перепланування включає в себе комплекс будівельних робіт, що спрямовані на зміну внутрішнього планування приміщень, без втручання в несучі стіни та конструкції та інженерні мережі загального користування. Основною метою перепланування є оптимізація простору, надання простору зручності та функціональності відповідно до потреб власника. Роботи з перепланування виконують відповідно до проекту перепланування (за наявності), такі роботи не потребують документів, що дають право на їх виконання, а після закінчення будівельних робіт об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію.

Реконструкція будівель та споруди включає в себе комплекс будівельних робіт, які передбачають зміну геометрії фундаментів, та зміну функціонального призначення будівлі, її окремих частин, а також добудов, надбудов, перебудов, розширення, знесення окремої несучої чи огороджувальної конструкції та зміну або підсилення іншої несучої конструкції. Основною метою реконструкцій є покращення умов експлуатації, збільшення виробничої потужності, підвищення технічних та економічних показників, або зміна функціонального призначення будівлі. При реконструкції виникає необхідність в отриманні дозвільних документів, та після завершення будівельних робіт об’єкт підлягає введенню в експлуатацію.

Пересічному громадянину складно визначити, які види будівельних робіт з перепланування житла відносять до реконструкції і потрібно отримувати дозвільні документи та вводити в експлуатацію, а яка зміна планування відноситься до перепланування та не потрібні дозвільні документи.

Звернувшись в ДП «БТІ» ви отримаєте якісні послуги в найкоротші терміни, оформите технічний паспорт та зможете узаконити перепланування.

Найбільш часті види перепланування

Зміна планування, що найчастіше зустрічається:

  • Розбирання та перенесення внутрішніх перегородок, зміна розміщення або демонтаж внутрішніх стін, що не є капітальними;
  • Перенесення дверних прорізів та влаштування нових у внутрішніх не капітальних перегородках;
  • Створення або заміна конструкцій тамбурів (не враховуючи прибудови);
  • Влаштування чи демонтаж комор, шаф, антресолей, вентиляційних каналів;
  • Розділення або об’єднання ванної кімнати із туалетом;
  • В межах існуючих приміщень зміна розташування сантехнічних приладів;
  • Засклення лоджій та балконів, окрім будівель, які внесені в Державний реєстр пам’яток архітектури України;
  • Інші види виконаного перепланування.

Чи потрібно узаконювати перепланування квартири, будинку, нежилого приміщення?

Узаконення перепланування квартири, будинку, нежилого приміщення,яке виконано без втручання в несучі конструкції, вентиляційні канали, а також комунікації загального користування, зазвичай не потребує отримання дозволу на виконання будівельних робіт та після завершення будівництва об’єкт (майно) не потребує прийняття в експлуатацію. Проте після завершення будівельних робіт, коли відбулась зміна планування, про це необхідно вказати в технічному паспорті БТІ на об’єкт будівництва. В деяких випадках, в залежності від місцевих норм та правил, може знадобитися оформлення в органах місцевої влади.

Важливо відрізняти реконструкцію від перепланування. Реконструкцією передбачено втручання в несучі стіни, зміну конфігурації будівлі та призначення приміщень, зміна житлової площі, зміна зовнішнього вигляду та інженерних мереж загального користування. Після проведення реконструкції квартири, будинку, нежилого приміщення, обов’язково потрібне виготовлення проектної документації, узаконення перепланування, та введення в експлуатацію об’єкта.

Легалізація перепланування квартири, будинку, нежилого приміщення згідно чинного законодавства України є обов’язковою процедурою.

Правові наслідки здійснення реконструкції, переобладнання і перепланування нерухомості, яке є у приватній власності, визначено ст. 376 ЦКУ, відповідно до ч. 2 – особа, що здійснила чи здійснює самовільне будівництво нерухомого майна, не набуває право власності на нього.

Яке перепланування не потрібно узаконювати?

Перепланування житла яке не потрібно узаконювати описано в статті 152 Житлового кодексу України (ЖКУ), про проведення перепланування, яке не передбачає втручання в несучі стіни та конструкції, а також інженерні мережі загального користування.

Також наведено зміни про затвердження переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких, об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію в постанові КМУ №406 від 07 червня 2017р.

Яке перепланування потрібно узаконювати?

  • Порушення міцності та втручання в несучі конструкції будівель;
  • Погіршення зовнішнього вигляду фасадів та їх цілісності;
  • Об’єднання квартир по вертикалі з втручанням в перекриття;
  • Порушення несучих опор, стін, балок;
  • Влаштування санвузлів та кухні над або під житловими приміщеннями сусідніх квартир;
  • Зменшення житлової площі;
  • Порушення цілісності внутрішньо будинкових інженерних систем;
  • Об’єднання лоджій та балконів з кімнатами та кухнями квартир.

Які етапи легалізації перепланування?

Якщо ви хочете зробити перепланування, для того щоб узаконити перепланування в Україні, необхідно пройти наступні етапи. В залежності від складності зміни планування, шлях може відрізнятися, проте основні етапи зазвичай наступні:

  • Отримати погодження у відповідних органах місцевого самоврядування, при новому будівництві отримання будівельного паспорта;
  • Для отримання погодження необхідно розробити проект перепланування, який відповідатиме будівельним нормам, і подати його до розгляду;
  • Далі потрібно подати декларацію про початок виконання будівельних робіт на зміну планування до Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ);
  • Починаємо будівельні роботи відповідно до будівельних норм та затвердженого проекту;
  • Після завершення будівництва запрошуємо БТІ та виготовляємо технічний паспорт;
  • Далі об’єкт потребує введення в експлуатацію. Для цього потрібно звернутися до ДІАМ з заявою про завершення будівельних робіт та введення об’єкту в експлуатацію.
  • Після введення в експлуатацію потрібна реєстрація змін в єдиному державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в результаті якої отримується витяг (виписка) з реєстру;
  • Легалізація перепланування завершена.

Для нескладних перепланувань існує спрощена процедура:

Для змін планування, яке не зачіпає несучі конструкції та інженерні системи загального користування, є спрощена процедура узаконювання перепланування. Ця процедура включає лише виготовлення нового технічного паспорта після виконаних будівельних робіт. Проте щоб визначити, чи відповідає перепланування житла клієнта під спрощену процедуру, необхідна консультація зі спеціалістом.

Самовільне перепланування житла є порушенням законодавства і призводить до накладення штрафу та повернення приміщень до попереднього плану.

Які документи необхідні, щоб оформити перепланування?

  • Паспорт громадянина України та ідентифікаційний код;
  • Правовстановлюючі документи на об’єкт;
  • Технічний паспорт за наявності;
  • В кожному окремому випадку, перелік документів може відрізнятися.

Скільки коштує законно оформити перепланування та які терміни?

  • Вартість узаконення перепланування складає від 4000 грн. термін до 7 днів;
  • Вартість узаконення реконструкції ціна договірна термін складає від 2 місяців;
  • Вартість виготовлення технічного паспорта складає від 1500грн. термін до 7днів.

Часті питання

Що робити якщо відмовлено в легалізації перепланування?

При відмовлені в легалізації необхідно подавати документи на узаконення повторно, або звертатися до кваліфікованих спеціалістів.

Що дозволено та що заборонено робити при переплануванні квартири, будинку, нежилого приміщення?

Перепланування житла яке не потрібно узаконювати описано в статті 152 Житлового кодексу України (ЖКУ).

Також наведено в постанові КМУ №406 від 07 червня 2017р.

Чи можна продати нерухомість з неузаконеним переплануванням?

Поки не буде узаконене перепланування будь які нотаріальні дії заборонені! Можливе оформлення лише спадщини.

В чому небезпека купівлі нерухомості з неузаконеним переплануванням?

При купівлі нерухомості зі змінами в плануванні, які не відображені в технічному паспорті, покупець приймає з нерухомістю і відповідальність за самочинне будівництво.

Як узаконити перепланування якщо воно вже зроблено?

Зверніться за консультацією та виготовленням технічного паспорту в БТІ.

Чим загрожує незаконне перепланування?

За самовільне перепланування передбачено накладення штрафів та зобов’язання повернути приміщення у попередній стан.

Проблеми з відчуженням майна, судові позови від сусідів.

Кримінальна відповідальність якщо перепланування призвело до тяжких наслідків.

Чи можливо розглянути документи онлайн?

Так, в деяких випадках є можливість розгляду документів онлайн.